Craftsmanship Award Winners

2021 Craftsmanship Award Winners

  • Geoff Bradner.JPG

Geoff Bradner - Saint Ignatius Welsh Academy

Warren Roofing & Insulating Co. and Sheet Metal Workers Local 33

Other Recognized Tradespersons: Todd Zilka, John Wedow and Jim Reighard

  • Damian Bourdess - Carpenters.jpg

Damian Bourdess - Austin E. Knowlton Center at Baldwin Wallace

OCP Contractors and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Dan Bradford, Jeff Clelland and Anthony Nail

  • Dennis.png

Dennis Gunning - Cleveland Metroparks Zoo Rainforest Dome

Forest City Erectors and Iron Workers Local 17

Other Recognized Tradespersons: John Dourountakis, Jon Easton, Jason Songer and Shane Fisher

  • Untitled design (3).png

Eric Smyczek - Crown Water Treatment Plant Residuals

The Great Lakes Construction Co. and Millwrights (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Don Agresta, Jamie Hoessle and Shaun Wiser

  • Jerry.jpg

Jerry Kensick - Saint Ignatius Welsh Academy

Phoenix Cement and Cement Masons Local 404

  • Arnold.jpg

John Arnold - University School - Phase 1A Renovation

The Albert M. Higley Co. and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Adam Waldegar and Nick Bitonti

  • Lawrence.jpg

Lawrence J. Coreno Jr. - Drury Inn & Suites - Orange Village

Duct Fabricators, Inc. and Sheet Metal Workers Local 33

Other Recognized Tradespersons: Thomas C. Tarnowski, Daniel Tulcewicz, Jesse Sickle, Scott A. Savage and Robert N. Wingeier

  • Luke J.jpg

Luke Jeffers - Lagoon at the Forbidden Frontier

Popowski Paint & Paper, Inc. and IUPAT Local 707

Other Recognized Tradespersons: Travis Wells, Greg Pawlowski, Choukri Ben-Haloua Jr, Rick Jaworski and Josh Florek

  • Mark M.png

Mark Maroun - Southerly Electrical Infrastructure Improvements

Herbst Electric Company and Electricians Local 38

  • Mike Collins.JPG

Mike Collins - Allen Dickson Balcony Restoration

Cleveland Building Restoration and Bricklayers Local 5

  • Untitled design (6).png

Mike Holloman - CWRU Maltz Performance Arts Center

The John F Gallagher Co. and Plumbers Local 55

Other Recognized Tradesperson: Ben Schaller

  • Untitled design (4).png

Mike Hurst - The Lumen at Playhouse Square

OCP Contractors and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Dan Quigley and Dan Hartsel

  • Ryan Hyster.jpg

Ryan Hyster - May Company

Warren Roofing & Insulating Co. and Roofers Local 44

  • Pedro.png

Pedro Caraballo - Cargill Boat Loader Upgrade

The Great Lakes Construction Co. and Pile Drivers (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Chris King, Eligio Caraballo and Eric Caraballo

2020 CRAFTSMANSHIP AWARD WINNERS

  • Chad Senita.jpg

CHAD SENITA - ROCKET MORTGAGE FIELDHOUSE

OCP Contractors and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Pat Talcott and Larry Guercio

  • Troy Fry.jpg

TROY FRY - THE DOMAIN S. ELEVATION

Cleveland Building Restoration and Bricklayers Local 5

Other Recognized Tradespersons: Rick Wasmer and Al Pannecasio

  • Kevin Doh.jpg

KEVIN DOHERTY - THE ATHLON AT THE CLEVELAND ATHLETIC CLUB

Precision Environmental Company and Laborers Local 310

Other Recognized Tradesperson: Emory Wolf

  • Robert Fatica.jpeg

ROBERT FATICA - WEST SIDE HIGH SCHOOL

E.B Katz and Plumbers Local 55

  • CRAFTMANSHIP AWARD WINNERS

REBECCA DUBANIEWICZ - PROGRESSIVE CASUALTY INSURANCE COMPANY

Electricians Local 38

  • Pierce Capone.jpg

PIERCE CAPONE - AMAZON – PROJECT BARK

Cleveland Cement Contractors and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Richie Smith, John Miklavcic and Don Metcalf

  • Gary Cooper.jpg

GARY COOPER -ROCKET MORTGAGE FIELDHOUSE

Forest City Erectors and Iron Workers Local 17

Other Recognized Tradespersons: Jim Janota and Ramon Santiago

  • Chris Frank.jpg

CHRIS FRANK - FRANK J LAUSCHE BUILDING

Warren Roofing and Insulating and Roofers Local 44

Other Recognized Tradesperson: Geoff Bradner

  • Barry.JPG

BARRY DIJULIUS - THE DEREK OWENS MEMORIAL PARK

Cement Masons Local 404 and JATC Cement Masons Local 404

  • Adam Schura.jpg

ADAM SCHURA - INDUSTRIAL DUCTWORK

Geauga Mechanical Company and Sheet Metal Workers Local 33

Other Recognized Tradesperson: Adam Gephart

  • Jim Tobia.png

JIM TOBIAS - POLARIS CAREER CENTER

Summit Painting and Painters District Council 6

Other Recognized Tradesperson: Ron Fronius

  • Jim Csinsar.jpg

JIM CSINCSAR - THE ATHLON AT THE CLEVELAND ATHLETIC CLUB

Precision Environmental Company and Laborers Local 310

Other Recognized Tradesperson: Emory Wolf

  • Joe Chris.jpg

JOE CRISLER - CLEVELAND CULTURAL GARDENS CENTENNIAL PEACE PLAZA

Platform Cement and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradesperson: Chris Jensen

  • Brian Baumann.jpg

BRIAN BAUMANN - PROGRESSIVE CASUALTY INSURANCE COMPANY

JLJI Enterprises Inc and Tapers IUPAT Local 505

  • Devin Calvey.jpg

DEVIN CALVEY - GCRTA RED LINE S-CURVE RETAINING WALL

The Great Lakes Construction Co. and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Pete Caraballo Jr. and Jamie Hoessle

  • Patrick OBoyle.jpg

PATRICK O'BOYLE - THE GARLAND COMPANY

Northeastern Refrigeration Mechanical Corporation and Pipefitters Local 120

Other Recognized Tradesperson: Jim Primozic Jr.

  • Tim Wolfe.jpg

TIM WOLFE - BALDWIN WATER TREATMENT PLANT

Warren Roofing and Insulating and Roofers Local 44

Other Recognized Tradesperson: Chris Frye

  • Aaron West.jpg

AARON WEST - LAKE VIEW CEMETERY

Cleveland Building Restoration and Bricklayers Local 5

Other Recognized Tradesperson: Mike Collins

  • Gary Nolan.JPG

GARY NOLAN - PINECREST ARCHITECTURAL STAIRS

Cleveland Cement Contractors and Carpenters (IKORCC)

Other Recognized Tradespersons: Robert Tanski, Mike Thomas and Joe Catalona

  • Mike Orsagos.jpg

MIKE ORSAGOS - FIREFIGHTERS COMMUNITY CREDIT UNION

Floor Layer (IKORCC)

2019 Craftsmanship Award Winners

  • Chuck Tully - Boilermaker CS.jpg

CHUCK TULLEY - C-5 BLAST FURNACE OUTAGE

Forest City Erectors and Boilermakers Local 744

  • Brian Grigsby - Carpenters 6.JPG

BRIAN GRIGSBY - CLEVELAND CLINIC HEALTH EDUCATION CAMPUS

OCP Contractors and IKORCC

Other Recognized Tradespersons: Tony Rosa, James Kryger, Jeremiah Freeman and Matt Marcial

  • Ken Kirk - Bricklayers 7.jpg

KEN KIRK - PINECREST 4TH & PARK

Zavarella Bros. Construction and Bricklayers Local 5

Other Recognized Tradespersons: Chuck Zavarella and Dave Yerse

  • Michael Bisbee - Carpenters 6.jpg

MICHAEL BISBEE - EDGEWATER BEACH HOUSE

OCP Contractors and IKORCC

Other Recognized Tradespersons: Dave Gaines and Joe Mihalick

  • RCoggins - Glaziers CS .JPG

RONALD COGGINS - HEALTH EDUCATION CAMPUS

Glaziers Local 181

  • Jeff Parker - Cement Masons CGS.jpg

JEFF PARKER - MILLENNIA MARRIOTT PLAZA

Platform Cement and Cement Masons local 404

Other Recognized Tradesperson: Frank Sivillo

  • Randall Schaeffer - Carpenters 7.jpg

RANDALL SCHAEFFER - GRAND RIVER BRIDGE

Great Lakes Construction Co. and IKORCC

Other Recognized Tradespersons: Floid Richard, Debbie Steinbicker, Sam Montgomery, Pat Nelson and Tom Williams

  • Michael Mendrea Herbst Electric CGS.jpg

MICHAEL MENDREA - CHARTER STEEL

Herbst Electric and Electricians Local 38

Other Recognized Tradespersons: Brian Delfs, Chase Leggett, Dave Kocmit, Patrick Schwitzgebel and Tim Bury

  • Wendy Nolen Q - Iron Workers 6.jpg

WENDY NOLEN - QUICKEN LOANS ARENA

Forest City Erectors and Iron Workers Local 17

Other Recognized Tradesperson: Ron Meinhart

  • Dave Benak - Laborers cs.JPG

DAVE BENAK - CLEVELAND CLINIC HEALTH EDUCATION CAMPUS

Independence Excavating and Laborers Local 310

  • Mike Lauria - Operating Engineers 1.jpg

MIKE LAURIA - GIRARD WASTEWATER TREATMENT PLANT

Platform Cement and Operating Engineers Local 18

Other Recognized Tradesperson: Keith Strever

  • Mark Hussing - Painters cs.jpg

MARK HUSSING - PROGRESSIVE FIELD

The Dependable Painting Company and Painters District Council 6

Other Recognized Tradespersons: Greg Warnick, Aaron Sipos and Tom Bussy

  • Warren Engel - Pipefitters 3.JPG

WARREN ENGEL - CLEVELAND CLINIC HEALTH EDUCATION CAMPUS

The Smith & Oby Company and Pipefitters Local 120

Other Recognized Tradespersons: John Anderson and Alex Bolek

  • Brian Clifford - Plumbers cs.JPG

BRIAN CLIFFORD - GLICKMAN TOWER OPERATING ROOMS

Relmec Mechanical and Plumbers Local 55

Other Recognized Tradesperson: Jason Suchy

  • Adam Livingston - QLA - Roofers 3.jpg

ADAM LIVINGSTON - QUICKEN LOANS ARENA

Warren Roofing & Insulating and Roofers Local 44

  • Mariusz Ossowski - Tile Layers cs.jpg

MARIUSZ OSSOWSKI - THE RITZ-CARLTON

Corcoran Tile & Marble and Tile Layers Local 36

Other Recognized Tradespersons: Mike Ward, Kurt Kopatz and Tom Sigley

  • Scott Savage - Sheet Metal 1.jpg

DUCT FABRICATORS - EASTERLY TUNNEL DEWATERING PUMP STATION

Scott Savage, Jesse Sickle and Robert Wingeier

SMART Local 33

  • Corey Jackson - Roofers 3.jpg

COREY JACKSON - MERICI CROSSING MOTHERHOUSE

Warren Roofing & Insulating and Roofers Local 44

Other Recognized Tradesperson: Paul Cordell